ostatnie artykuły

Blog

Pożyczka ratalna – jak otrzymać?

Zegarek i pieniądze

Pożyczka ratalna to jedna z najczęstszych ofert zarówno banków, jak i licznych firm pozabankowych. Czym się charakteryzuje? Jak można otrzymać pożyczkę na raty? Na co zwracać uwagę?

Pożyczka na raty – charakterystyka

Pożyczki na raty to popularne oferty wśród licznych instytucji finansowych. Dotyczy to zarówno banków, jak i firm pozabankowych, przy czym w tym drugim przypadku można liczyć na większą różnorodność oraz łatwiejszy dostęp. Typów pożyczek ratalnych na rynku mamy wiele, a wśród nich można znaleźć oferty bez BIK, KRD, dla firm, studentów, chwilówek czy takich dla zadłużonych i bez zdolności kredytowej. Oczywiście im mniej weryfikacji będziemy wymagać my jako pożyczkobiorcy, tym mniej korzystna i bardziej ryzykowna będzie oferta. Najbezpieczniejsza będzie pożyczka wzięta w banku, jednak będzie się to wiązać z bardziej skrupulatną weryfikacją pożyczkobiorcy.

Pożyczkę na raty zazwyczaj zawiera się na kwotę do kilkudziesięciu tysięcy złotych na okres do 60 miesięcy (albo dłużej w przypadku niektórych banków). Oczywiście zarówno wysokość pożyczki, jak i czas spłaty będzie uzależniony od danej instytucji, tak samo jak i warunki jej przyznania.

Pożyczka na raty – jakie formalności?

Formalności przy ubieganiu się i pożyczkę ratalną będą uzależnione od danej instytucji i zasad jakie ustali. W przypadku banków, muszą one dostosować się do prawa bankowego i z tego powodu weryfikacja jest bardziej skrupulatna. Potrzebne jest więc dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach, które pozwoli na obliczenie zdolności kredytowej, a także sprawdzane są bazy danych kredytobiorców, aby ocenić ich wiarygodność. W przypadku firm pozabankowych kryterium przyznania pożyczki jest mniejsze, czasem wręcz wystarczy minimalna formalność, by wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

Pożyczka ratalna bez weryfikacji – czy możliwa?

Osoby znajdujące się w trudniejszym położeniu finansowym lub potrzebujące gotówki natychmiastowo zazwyczaj szukają jak najszybszych możliwości jej otrzymania. W takim przypadku zazwyczaj decydują się na firmy pozabankowe, które często mają takie oferty przy minimalnej weryfikacji. Na rynku można w ten sposób znaleźć pożyczki bez zaświadczeń, sprawdzania BIK i KRD czy dla osób z niską zdolnością kredytową.

Dużym ułatwieniem są także pożyczki online, które pozwalają na szybkie załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Często wystarczy sam dowód osobisty, czasem wymagane jest zaświadczenie o dochodzie, ale też nie zawsze. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie dochodu jest warunkiem bezwzględnym jednak to z jakich źródeł on pochodzi, nie jest już takie ważne.

Jak wziąć pożyczkę na raty?

Z racji tego, że pożyczka na raty jest bardzo popularną formą finansowania, dostępnych ofert na rynku jest wiele. Z tego też powodu należy podejść do tematu rozsądnie i w pierwszej kolejności poznać się z propozycjami instytucji finansowych między innymi poprzez korzystanie z dostępnych porównywarek pożyczek na raty oraz rankingów. Należy dokładnie rozeznać się w ofertach, poznać warunki, jak również dowiedzieć się więcej od danej instytucji pożyczkowej.

Pożyczka ratalna – bankowa czy pozabankowa?

Szukając pożyczki na raty, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić te oferowane w bankach. Dlaczego? Trudniej je dostać, jednak są one bezpieczniejsze, mamy gwarancję bankową, jak również ich ostateczna cena także jest niższa. To jednak nie oznacza, że pożyczki pozabankowe są droższe, choć zazwyczaj tak jest. Oczywiście można jeszcze sprawdzić ranking darmowych pożyczek, jeżeli zależy nam na jak najniższych kosztach.

Jeżeli jednak nie uda nam się dostać pieniędzy w banku, pozostaje nam firma pożyczkowa, której kryteria wnioskowania nie są tak wysokie. Przed podjęciem decyzji warto jednak wszystko sobie dokładnie przeliczyć, aby określić czy taka pożyczka jest dla nas opłacalna – jeżeli nie, lepiej w ogóle zrezygnować, szczególnie gdy można sobie poradzić jakoś bez tej właśnie pożyczki. Jakikolwiek jednak wybór się podejmie, musi być to decyzja przemyślana.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz