ostatnie artykuły

Blog

Pożyczka a śmierć kredytobiorcy – jak nie odziedziczyć długów?

Nabycie spadku kojarzone jest zazwyczaj z nagłym przypływem gotówki, jednak często to początek wielu kłopotów. Jeżeli zmarły zaciągnął pożyczkę i nie zdążył jej spłacić obowiązek uregulowania długu przechodzi na spadkobierców. Jak nie odziedziczyć długów po kredytobiorcy?

Pożyczka a śmierć zadłużonego

Banki oraz firmy pożyczkowe zazwyczaj udzielają środków pieniężnych w ramach kredytów i pożyczek osobom, które w chwili zaciągnięcia zobowiązania nie przekroczyły 75 lat, a średnia długość życia Polaków zamyka się w granicach 77 lat. Warunkiem pożyczki jest jedynie zdolność kredytowa i potencjalna możliwość spłaty długu, w praktyce nie stosuje się przedkładania zaświadczeń o stanie zdrowia.

Ważne, aby wiedzieć, że umowa pożyczki lub kredytu nie zostaje anulowana po śmierci zadłużonego. Ustalenia z bankiem lub firmą pożyczkową nadal pozostają aktualne, a obowiązek spłaty zadłużenia przechodzi na spadkobierców zmarłego. Wszystkie dotychczasowe warunki zawartej umowy utrzymują się w mocy, nadal obowiązuje taka sama wysokość comiesięcznych rat, nie ulega zmianie oprocentowanie.

W momencie kiedy bank odnotuje brak kolejnych spłat rozpoczyna dochodzenie roszczeń i próbuje odzyskać wierzytelności. W sytuacji, w której umiera mąż, który zaciągnął pożyczkę gotówkową, a żona nie spłaca kolejnych rat zadłużenia bank wypowiada umowę i przeprowadza egzekucję ze wspólnego majątku małżonków. Taka możliwość zachodzi jednak tylko kiedy zmarły zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka.

Jak nie odziedziczyć długów po zmarłym kredytobiorcy?

Chcąc uniknąć problemów związanych z koniecznością spłaty długów zmarłego można odrzucić prawo do spadku, co skutkuje brakiem nabycia zarówno praw jak i obowiązków spadkowych. Należy to zrobić w okresie 6 miesięcy od momentu uzyskania informacji o powołaniu do dziedziczenia, przed sądem lub u notariusza.

Dla wielu osób pozostaje problemem ustalenie masy spadkowej spadkodawcy, wysokości zadłużenia, ponieważ bank z uwagi na obowiązującą tajemnicę nie udziela takich informacji. Bank przekazuje dane dotyczące kwoty zaciągniętego długu kiedy spadkobierca przedłoży dokument stwierdzający nabycie spadku. Warto pamiętać, że w przypadku odrzucenia spadku dług automatycznie przejmuje kolejna osoba z katalogu osób uprawnionych do dziedziczenia.

W 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące dziedziczenia długów. Kiedy spadkobierca nie złoży wniosku o przyjęcie lub odrzucenie spadku dziedziczy z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiedzialność za długi zmarłego mieści się tylko w granicach otrzymanego, w ramach spadku, majątku. Ważne, że kiedy spadek to jedynie długi spadkobierca nie ma obowiązku ich pokrywać.

Czym jest ubezpieczenie pożyczki na wypadek śmierci?

Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki wraz z ubezpieczeniem. W ramach takiej usługi towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają wykupioną przez klienta pożyczkę polisą na wypadek śmierci ubezpieczonego. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania dobrze skorzystać z porównywarki pożyczek na raty. Umożliwi wybór najkorzystniejszej oferty pożyczki, w której zakres i suma ubezpieczenia zagwarantują spokój bliskim i brak kłopotów ze spłatą zaciągniętych przez nas długów.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz