ostatnie artykuły

Blog

Na co uważać przy kredycie hipotecznym?

Kobieta podpisująca umowę kredytową

Zakup mieszkania powoli staje się niemożliwy bez kredytu hipotecznego, mało kogo tak naprawdę na to stać. Co znaczy, że większość z nas ma lub będzie miała przed sobą decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty, czy jest coś, czego powinniśmy się wystrzegać? Co dokładnie znaczy korzystna umowa kredytowa? Na te pytania postaramy się wam odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego?

Kiedy zdecydujemy się na kredyt, przejrzyjmy oferty wszystkich banków komercyjnych dostępnych na rynku, pomoże nam to wybrać najatrakcyjniejszą ofertę. W internecie możemy znaleźć porównywarki kredytów, które będą dobrą podstawą do poszukiwań, ważne, żeby spróbować przeanalizować oferty samodzielnie, przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • wysokość RRSO,
  • wysokość prowizji,
  • czas trwania zobowiązania,
  • wysokość ubezpieczenia,
  • wysokość wkładu własnego,
  • wysokość oprocentowania,
  • inne wymagania, które trzeba spełnić, by otrzymać kredyt.

O czym należy pamiętać przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, nie dajmy się skusić tymczasowym promocjom kredytu hipotecznego. Zdarzają się sytuacje, kiedy oprocentowanie jest niższe, więc ludzie chętniej biorą kredyt, tak było w 2020 roku, teraz te osoby muszą zmagać się z rosnącymi ratami, ponieważ nie przewidzieli ryzyka inflacji. Dlatego swoją decyzję o kredyt hipoteczny powinniśmy przekalkulować i ocenić jak będą wyglądać nasze możliwości finansowe przez następne 25 lat i czy nas dalej będzie na to stać na, jeśli inflacja dalej będzie wzrastać? To są pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić takiej dogłębnej analizy swoich finansów, możemy zgłosić się po pomoc do doradcy finansowego, który przeanalizuje naszą sytuację finansową za nas, oraz podpowie nam, jaki kredyt będzie dla nas najbezpieczniejszy.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę o kredyt hipoteczny?

Jednym z ważniejszych parametrów kredytu jest oprocentowanie, kredytobiorcy mają do wyboru oprocentowanie stałe lub zmienne, to drugie mylnie jest czasem nazywane malejącym oprocentowaniem. Przykład z 2020 roku dobitnie pokazał, że oprocentowanie może rosnąć. Stałe oprocentowanie gwarantuje, że nasza rata nie ulegnie zmianie, jednak spłata zobowiązania będzie wyższa niż przy oprocentowaniu zmiennym, gdzie odsetki liczone są od kwoty pozostałej do spłacenia. Ta druga jest jednak ściśle uzależniona od warunków rynkowych, jeśli stawka WIBOR wzrośnie, to wysokość naszej raty również pójdzie w górę. Raty zmienne mogą być bardziej kuszące, jeśli pomyślimy o tym, że z perspektywą czasu możemy płacić mniej, jednak podejdźmy do tego z głową. Jeśli zdecydujemy się na zmienne raty, przygotujemy poduszkę finansową, na wszelki wypadek, gdyby wskaźnik WIBOR urósł.

Coraz więcej banków decyduje się na tak zwany cross-selling, to znaczy, że oferują kredytobiorcy tańszy kredyt w zamian za sprzedaż dodatkowych usług, jak np. otworzenie konta osobistego, założenie karty kredytowej czy wykupienie ubezpieczenia. Warto przemyśleć, czy jest to coś, co w dłuższej perspektywie czasu nam się opłaca.

oceń ten artykuł
Latest comment
  • Jeszcze nie brałam kredytu, boję się ilości papierów do wypełnienia, może skorzystam z pomocy doradcy, żeby zrobił to za mnie… Brzmi dobrze

zostaw komentarz