
Szybki zastrzyk gotówki w niektórych przypadkach może skłonić do podjęcia pochopnej decyzji. Parabanki to podmioty, które mogą reklamować się jako najlepsze wyjście w nagłej sytuacji, ale jeśli w grę wchodzą nasze pieniądze, warto wiedzieć, na co uważać podpisując umowę.
- Jak rozpoznać parabank?
- Jaka jest struktura własności parabanku?
- Jak odstąpić od umowy podpisanej z parabankiem?
Jak rozpoznać parabank?
Mówiąc najkrócej, działania parabanku można porównać do tych znanych ze zwykłych banków. Różnica polega jednak na tym, że te pierwsze nie podlegają przepisom prawa bankowego. Tak więc, podpisując jakąkolwiek umowę z podmiotem niebędącym bankiem, należy dobrze zrozumieć z kim tak naprawdę mamy do czynienia.
Wiedza o tym, co to parabank może okazać się przydatna, ponieważ instytucje te nie podlegają kontroli oni nadzorowi np. Komisji Nadzoru Finansowego. Przez ten brak nadzoru, po zagłębieniu się w tekst umowy, oferty parabanków mogą być dość niekorzystne. Tego rodzaju nieprawidłowości mogą być niepożądane szczególnie w przypadku osób w gorszej sytuacji finansowej. Korzystając z braku kontroli i umieszczając w umowach niedomówienia, parabanki dla zadłużonych mogą okazać się bardzo niebezpiecznym sposobem na szybkie pozyskanie gotówki.
Jaka jest struktura własności parabanku?
Kolejnym aspektem, na który warto uważać, podpisując umowę z parabankiem, jest jego struktura własnościowa. Parabanki przeważnie są bowiem całkowicie prywatnymi spółkami. Samo korzystanie z usług firmy prywatnej nie musi wzbudzać niepokoju, ale podpisując umowę i deklarując spłatę zadłużenia, warto uważać na to z kim tak naprawdę mamy do czynienia.
Decydując się na przykład na pożyczkę w parabanku, dobrze jest sprawdzić przynajmniej NIP oraz potwierdzić siedzibę firmy. Podpisanie umowy z niewłaściwą osobą lub osobą podającą się za kogoś innego może przysporzyć wielu problemów. Na szczęście wspomniane wyżej dane łatwo potwierdzić w sieci, gdzie można również poszukać ewentualnych opinii o wybranej firmie.
Jak odstąpić od umowy podpisanej z parabankiem?
Jedną z najistotniejszych spraw, na które warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, jest to do kiedy i czy w ogóle możemy od niej odstąpić. Bank, a parabank różnią się od siebie tym, że w pierwszym przypadku, od umowy możemy odstąpić do 14 dni po jej podpisaniu. Przez brak regulacji prawnych, od umowy z parabankiem możemy odstąpić jedynie wtedy, gdy jest to przewidziane w jej tekście.
Może być to szczególnie niebezpieczne w przypadku późniejszej dogłębnej analizy podpisanej umowy. Jeśli kredyt w parabanku okaże nam się jednak niekorzystny, czasem nie będziemy mieli możliwości rezygnacji z niego. Umowa podpisywana na miejscu może sprawiać bowiem wrażenie bezpiecznej, ale po ponownym przeczytaniu odnajdziemy w niej błędy lub niekorzystne zapisy. W przypadku banku, jeśli w umowie znajdowały się błędy, może ona zostać uznana za całkowicie nieważną. Błędy i niedopatrzenia w umowie z parabankiem pozostają jednak w mocy i jeśli nie zostało to przewidziane, dłużnik nie będzie mógł się już wycofać.
Tak więc, podpisując umowę, dobrze jest mieć pełną świadomość tego, czym są parabanki i na jakich zasadach działają. Warto również dowiedzieć się z kim dokładnie podpisujemy umowę i czy nie wkradła się żadna pomyłka. Na koniec dobrze jest przeanalizować całość umowy i upewnić się, że mamy możliwość ewentualnego odstąpienia od niej.
Aaaadam / 11 stycznia 2023
Tyle się słyszy o różnych oszustwach a ludzie dalej zapożyczają sie w tych dziwnych parabankach. Dziwne to i niezrozumiałe
/
Tedi / 16 stycznia 2023
A ja zawsze powtarzam, nie podpisujemy nic z parabankami! Tylko nieszczęście z tego może wyjść jak się nie uważa
/
XYZ / 27 stycznia 2023
Myślę dokładnie tak samo. Umowa z parabankiem to jak podpisany cyrograf. jeszcze nikt na tym nie skorzystał.
/