ostatnie artykuły

Blog

Na co uważać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia?

robienie notatek

Swoboda zaciągania zobowiązań finansowych i wygodny tryb życia sprawiają, że obecnie znacznie łatwiej stracić kontrolę nad wydatkami. Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, by uniknąć wpadnięcia w spiralę długów? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, a dzięki temu znajdziesz własny sposób na oszczędzanie pieniędzy.

Kontroluj swoje wydatki

Prawdopodobnie obecnie nie musisz się obawiać, że zabraknie Ci środków na zaspokojenie codziennych potrzeb, więc żyje Ci się bardzo wygodnie. Jednak wysokie zarobki wcale nie chronią przed spiralą zadłużenia. Zatem najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci oszczędzić pieniądze, jest kontrola wydatków. Zanim zdecydujesz się na kolejną pożyczkę, zastanów się, czy koniecznie potrzebujesz tego, na co zamierzasz wydać pieniądze. Pamiętaj także, aby wysokość miesięcznych rat nie przekraczała jednej trzeciej Twojego dochodu. W życiu zdarzają się różne sytuacje, które czasem trudno przewidzieć, dlatego lepiej nie wydawać niepotrzebnie swoich oszczędności.

Regularne sprawdzanie, na jakie cele przeznaczasz pieniądze, również pozwoli Ci uniknąć spirali zadłużenia. Zbyt lekkomyślne wydawanie środków finansowych może doprowadzić do utraty kontroli nad bilansem dochodów i ponoszonych kosztów.

Uważnie czytaj umowy przed podpisaniem

Wiele osób podpisuje umowy bez wcześniejszego zapoznania się z ich treścią. To duży błąd! Fachowy język stosowany w tego rodzaju pismach często zniechęca do przeczytania umowy do końca. Jednak dzięki zapoznaniu się z zawartymi w niej zapisami, możesz uniknąć późniejszego zastanawiania się, jak wyjść ze spirali zadłużenia. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą kopii umowy i przeczytanie jej w wolnej chwili. To pozwoli Ci poznać niuanse i zadać ewentualne pytania dotyczące nurtujących Cię kwestii.

Biorąc pożyczkę, zaciągając kredyt czy też dokonując zakupu na raty, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • wysokość rat;
  • całkowity koszt spłaty pożyczki lub kredytu;
  • roczną stopę oprocentowania z uwzględnieniem jej zmian;
  • prowizję i opłaty dodatkowe;
  • warunki spłaty pożyczki, kredytu lub rat przed terminem;
  • konsekwencje związane ze zwłoką w spłacaniu rat.

Dzięki temu będziesz miał cały czas kontrolę nad tym, ile pieniędzy wypływa z Twojego budżetu.

Postaraj się nie brać szybkich pożyczek

Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia, jest unikanie brania szybkich pożyczek (tzw. chwilówek). Bardzo często parabanki (czyli instytucje umożliwiające zaciąganie zobowiązań finansowych z pominięciem wielu formalności) oferują pożyczki na wysoki procent. Chociaż otrzymanie pieniędzy w tego rodzaju instytucjach jest dosyć łatwe, a cała procedura przebiega bardzo szybko, to kwota, którą trzeba będzie ostatecznie spłacić, może okazać się znacznie wyższa.

Zaciąganie chwilówek to prosta droga do pogrążenia się w spirali zadłużenia. Dlatego postaraj się nie brać szybkich pożyczek, a jeśli już musisz to zrobić, oddaj pieniądze jak najszybciej.

Jeśli nie chcesz popaść w spiralę długów, kontroluj swoje wydatki. Nie wydawaj pochopnie pieniędzy i nie zaciągaj niepotrzebnych pożyczek nawet wtedy, gdy wiesz, że możesz sobie na to pozwolić.

oceń ten artykuł
Latest comments
  • Pożyczki to najlepszy sposób na spiralę zadłużenia. Bierzesz jedna, żeby spłacić inną i tak w kółko. Ciężko później z tego bagna wyjsć 🙁

  • Ja bym dodała, że warto oszczędzać, chociaż grosze. Po jakimś czasie zrobi się z tego ładna poduszka finansowa. Może się ona przydać, kiedy w czarnej godzinie będziemy rozważali pożyczkę…

zostaw komentarz