
Nie masz umowy o pracę i obawiasz się, że nie dostaniesz kredytu? Zobacz, w jaki sposób banki oceniają kredytobiorców pracujących na umowę zlecenie i umowę o dzieło i czy przyznają im dodatkowe środki.
Zdolność kredytowa przy umowie zlecenie, umowa o dzieło
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami w określonym czasie. To całościowa ocena banku dotycząca twojej sytuacji finansowej w kontekście konkretnej oferty. Co to oznacza? Już tłumaczymy.
Na zdolność kredytową wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak wysokość dochodów, stabilność zatrudnienia, inne zadłużenie oraz historia kredytowa. Oprócz tego istotne są również same warunki kredytu – na jaką kwotę jest on przyznawany oraz w ilu ratach należy go spłacić.
Jak więc widzisz, rodzaj umowy, na podstawie której podejmujesz pracę, jest tylko jednym z wielu kryteriów. To, jak duże będzie mieć znaczenie, zależy od innych parametrów. Przykład?
Wnioskujesz o 5 000 zł, które chcesz spłacić w przeciągu roku. Nie masz innych zobowiązań i choć pracujesz na umowę zlecenie, na do roku na twoje konto regularnie wpływa wynagrodzenie w stałej wysokości. Jeśli oprócz tego twoja historia kredytowa jest pozytywna, większość banków przyzna ci środki. Ale jakbyś wnioskował już o 50 000 zł, pewnie pojawiłyby się poważne wątpliwości, konieczne mogłoby stać się posiadanie innego zabezpieczenia. Kredyty oraz ich warunki przyznawania opisuje serwis pogotowie-kredytowe.pl, zapoznaj się z dostępnymi artykułami, jeśli szukasz informacji o konkretnym typie kredytu. My natomiast przeanalizujemy, jak to jest w przypadku kredytu gotówkowego, samochodowego i mieszkaniowego.
Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie, o dzieło
Już na samym początku mamy dla ciebie dobrą wiadomość – wiele banków akceptuje umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Tak jak w przypadku każdego innego kredytobiorcy, przeprowadzana będzie analiza profilu ryzyka. W praktyce bank sprawdzi, czy posiadasz nadwyżki finansowe, które pozwolą ci na regularne spłacanie miesięcznej raty. Czyli chodzi o to, aby twoje zarobki umożliwiały spłatę kredytu bez obciążenia domowego budżetu.
Możesz uzyskać kredyt bez zaświadczeń, czyli bez udokumentowania rodzaju zatrudniania, aczkolwiek wtedy zwykle trzeba przedstawić wyciąg z konta bankowego, na które dostajesz wpływy od zleceniodawcy. Ważna jest tutaj widoczna regularność w przelewach.
Kredyt samochodowy a umowa zlecenie, o dzieło
Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, które zwykle opiewa na kwoty rozpoczynające się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. To sprawia, że wymagania stawiane przez bank są znacznie wyższe, aczkolwiek brak umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony nie przekreśla twoich szans.
W takich przypadkach ważna jest ciągłość zatrudnienia, czyli to, jak długo pracujesz na umowie zlecenie, umowie o dzieło. Czasami bank będzie żądać zaświadczenia o pracodawcy, że umowa ta będzie przedłużana w następnych miesiącach. Staż pracy jest tu tak naprawdę kluczowym czynnikiem wpływającym na twoją zdolność kredytową.
Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie, o dzieło
Najbardziej skomplikowana sprawa jest z kredytem hipotecznym, ponieważ jego kwota zwykle nie jest niższa, niż kilkaset tysięcy złotych. To sprawia, że ocena profilu ryzyka jest wnikliwiej sprawdzana, wymogi są znacznie wyższe. Czy posiadając umowę zlecenie, o dzieło, jest w ogóle sens składania wniosku o takie zobowiązanie?
Tak, chociaż konieczne może być spełnienie kilku dodatkowych warunków. Większość banków akceptuję takie umowy, aczkolwiek wymaga, aby minimalny staż pracy wynosił dwanaście miesięcy. Ponadto podczas oceny zdolności kredytowej, twój faktyczny dochód może zostać obniżony do 70-80%, co automatycznie sprawia, że trudniej jest pozyskać środki. Nie jest to jednak niemożliwe i każdorazowo jest to ocenianie indywidualnie, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować.