
Kredyty pozabankowe, a właściwie pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że można je dostać łatwo, szybko i przy mniejszych formalnościach niż w instytucjach bankowych. Trzeba jednak uważać – brać je mądrze, dokładnie sprawdzać oferty i wiedzieć na co zwracać uwagę. Co warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych?
- Kredyt pozabankowy, czyli co?
- Jak wziąć pożyczkę pozabankową?
- Na co uważać wybierając kredyt pozabankowy?
- Jak wybrać firmę pozabankową?
Kredyt pozabankowy, czyli co?
Określenie „kredyt pozabankowy” to utarta fraza bardzo często wykorzystywana przez firmy, mająca utożsamić polecany produkt z kredytem bankowym. Prawda jest jedna taka, że nie ma czegoś takiego jak kredyt pozabankowy – kredyt może być udzielany tylko i wyłącznie w banku na podstawie przepisów bankowych i do nich dostosowany. Ponieważ firmy pozabankowe nie podlegają prawu bankowemu, nie mogą one oferować kredytów, a tylko pożyczki, które działają na innych zasadach i nie mają gwarancji KNF, przez co są bardziej ryzykowne. Z pewnością jednak kredyt pozabankowy to łatwiejsza w uzyskaniu pożyczka, którą należy jednak wybierać rozsądnie. Na co zwracać uwagę?
Jak wziąć pożyczkę pozabankową?
Wzięcie pożyczki pozabankowej nie jest trudne i tak naprawdę mamy tutaj kilka możliwości – osobiste złożenie wniosku w firmie pożyczkowej, wysłanie wniosku online, a także ubieganie się o pożyczkę telefonicznie. Jedną z docenianych przez klientów zalet tych produktów jest minimum formalności i szybkie załatwianie sprawy. Gotówkę można otrzymać już w ciągu kilkunastu minut, maksymalnie do kilku dni, w zależności od oferty i wysokości kwoty. Z tego też powodu są one często nazywane pożyczkami błyskawicznymi, do których zalicza się choćby popularne chwilówki.
Jak uzyskać pożyczkę w firmie pozabankowej? Zazwyczaj wystarczy przedstawić wniosek z określoną kwotą i uzupełnionymi danymi osobowymi. Trzeba będzie też przedstawić dowód osobisty, czasem też potwierdzenie stałego dochodu (niezależnie od źródła). Niektóre firmy weryfikują klientów w bazach danych dłużników, ale można znaleźć i takie, które tego nie robią. To w zasadzie wystarcza, by otrzymać określoną kwotę pieniędzy.
Na co uważać wybierając kredyt pozabankowy?
Reklamy pożyczek i kredytów pozabankowych brzmią zachęcająco, ale trzeba uważać. Wspominane są korzystne warunki i atrakcyjne możliwości, a całkowicie pomijane takie szczegóły jak dokładne koszty pożyczki, a wysokość kary za spóźnienie w spłacie. Trzeba pamiętać, że łatwość uzyskania pieniędzy wiąże się z większym ryzykiem dla kredytobiorcy, które pożyczkę udziela, więc musi się tę ewentualność zabezpieczyć.
Z tego też powodu najczęściej kredyty pozabankowe są droższe od tych bankowych, mają wyższe oprocentowanie oraz RRSO, naliczane wyższe prowizje oraz dodatkowe opłaty. Wprawdzie ustawa antylichwiarska pomogła w uregulowaniu tego działu rynku finansowego, a wszystkie dane na temat oferty muszą być widoczne i czytelne, nadal jednak stosowane chwyty marketingowe, które przysłaniają mankamenty danej oferty, uwypuklając rzekome korzyści.
Chcąc sięgnąć po pożyczkę pozabankową należy więc dokładnie zapoznać się z ofertą – jaka kwota jest brana pod uwagę, czas spłaty, wysokość oprocentowania i RRSO, prowizje i to jaką kwotę będziemy zobowiązani spłacić. Pomóc mogą w tym ogólnodostępne porównywarki pożyczek gotówkowych.
Jak wybrać firmę pozabankową?
Gdy szukamy ofert pożyczkowych, nie zapominajmy także o samym pożyczkodawcy, czyli firmie pozabankowej. Najlepiej korzystać tutaj ze sprawdzonych źródeł i instytucji, która działa na rynku dłużej, ma licznych zaufanych klientów i dobre opinie. Warto też sprawdzić firmę na stronie KNF, gdzie można zapoznać się z listami podmiotów działających na rynku finansowym, w tym także listę ostrzeżeń publicznych, gdzie zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Firmy z tej listy będą niewiarygodne i obciążone dużym ryzykiem.