
Konsolidacja zadłużeń jest jednym ze sposobów na to, aby poradzić sobie ze spłatą zbyt wielu zobowiązań, dlatego coraz więcej osób się na to decyduje. Tylko szybko można zauważyć, że w ofercie instytucji finansowych znajdują się zarówno kredyty, jak i pożyczki konsolidacyjne. Czym się różnią? I co zrobić, aby je otrzymać?
- Na czym polega konsolidacja zadłużeń?
- Jak dostać kredyt konsolidacyjny?
- Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna
Na czym polega konsolidacja zadłużeń?
Co to kredyt konsolidacyjny? Jest to zobowiązanie celowe, zaciągane na spłatę innych zadłużeń. W jakim celu się to robi? Przede wszystkim dlatego, że kredyt konsolidacyjny pozwoli na obniżenie comiesięcznej kwoty zobowiązań (www.ktory.pl). A co za tym idzie – umożliwi optymalizację wydatków i regularną spłatę rat. Jak to przebiega w praktyce?
Bank „spłaca” za Ciebie wszystkie wskazane zadłużenia. Zamiast tego, masz tylko jeden kredyt, konsolidacyjny. Jednak jego celem jest odciążenie Cię, dlatego jego rata jest zwykle niższa, niż suma dotychczasowych rat. Obniża się oprocentowanie, lecz też wydłuża okres spłaty. A im jest on dłuższy, tym rzeczywiste koszty są wyższe.
Musisz więc zdawać sobie sprawę, że pod względem ekonomicznym często jest to droższe rozwiązanie. Skąd więc jego popularność? Kredyt oddłużeniowy, konsolidacyjny pozwala uniknąć poważnych tarapatów finansowych, które pojawiają się w momencie, gdy przestajesz spłacać zobowiązania na czas. Dla wielu osób jest to jedyny sposób na całkowite wyjście z długów.
Jak dostać kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?
Na początku musimy podkreślić, że po kredyt konsolidacyjny należy udać się zanim zaczniesz mieć problemy ze spłatą zadłużeń. Gdy do BIK trafi informacja o opóźnieniach w płatności rat, Twoja zdolność kredytowa zmniejsza się, a co za tym idzie – wniosek może zostać odrzucony. Trzeba więc na bieżąco kontrolować wydatki i analizować, jak wygląda sytuacja finansowa.
Tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania, będziesz musiał przedstawić dowód osobisty, a także dokumenty związane z Twoimi zarobkami, miejscem pracy. Oprócz tego czasami może być wymagane przedstawienie umów kredytów, które chcesz skonsolidować, a także ich harmonogramu spłat. Aczkolwiek coraz więcej banków dąży do uproszczenia tego procesu.
Dodamy jeszcze, że kalkulator czy ranking kredytów konsolidacyjnych jest dobrym sposobem na zweryfikowanie, gdzie możesz liczyć na najkorzystniejszą ofertę.
Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna
Czy pożyczka i kredyt konsolidacyjny to ten sam produkt? Teoretycznie tak, ponieważ w obu przypadkach chodzi o ten sam cel – połączenie kilku zobowiązań w jedno. Na czym polegają więc różnice?
Kredyt konsolidacyjny znajdziesz wyłącznie w ofercie banków. Ma to pewne konsekwencje. Jakie? Dokładnie sprawdzana będzie Twoja zdolność kredytowa, a także historia w BIK. Natomiast pożyczki konsolidacyjne mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i parabanki. W drugim przypadku możesz spodziewać się mniejszych wymagań, aczkolwiek to zwykle związane jest z wyższymi kosztami zobowiązania. W ten sposób łatwiejsza jest też konsolidacja chwilówek – banki mogą niechętnie patrzeć na ten produkt finansowy, chociaż to się akurat zmienia.
Jak widać, różnice nie są znaczące. Trzeba natomiast porównywać oprocentowanie oraz RRSO ofert kredytów czy pożyczek konsolidacyjnych – to jest często najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, co się bardziej opłaci.
Sasanka / 24 marca 2022
Kredyt konsolidacyjny to super opcja. Dzięki niemu znacznie łatwiej jest spłacać wiele zobowiązań. Moim zdaniem lepiej iść w to niż ryzykować, że się nie dotrzyma terminów spłaty.
/