ostatnie artykuły

Blog

Kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, czy leasing? Co lepsze kiedy prowadzisz firmę i dużo jeździsz?

Samochód na ulicy

Nie zawsze przedsiębiorcy mają możliwość kupna samochodu za gotówkę. Wtedy z pomocą przychodzą rozwiązania alternatywne w postaci kredytów i leasingu. Mają one swoje plusy i minusy, żeby stwierdzić, co jest bardziej opłacalne, należy przyjrzeć się bliżej tym opcjom. Jak można nabyć samochód, będąc przedsiębiorcą?

Kredyt czy leasing?

Niezależnie od tego czy jest się przedsiębiorcą, czy nie, chcąc kupić samochód, najczęściej myśli się o zaciągnięciu kredytu. W tym przypadku kredytobiorcy mają kilka opcji. Kredyt gotówkowy i jak go otrzymać opisane jest na getkredyt.pl/kredyt-gotowkowy-krok-po-kroku, jest to jedna z często wybieranych opcji przez klientów indywidualnych, rzadziej przez osoby prowadzące firmy. W przypadku przedsiębiorców mówi się częściej o kredytach samochodowych, czyli takich przeznaczonych wyłącznie na zakup pojazdu lub o leasingu. Przyjrzyjmy się poniżej obu tym rozwiązaniom.

Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Kredyt samochodowy umożliwia zakup pojazdu nowego lub używanego. Nie musi to być tylko samochód. Możliwe jest również sfinansowanie zakupu kampera, traktora, maszyny budowlanej, motocykla czy autobusu. Taki kredyt jest celowy, co oznacza, że pozyskane w ten sposób środki muszą być przeznaczone na zakup pojazdu, na nic innego. Staje się on dla banku zabezpieczeniem.

Decydując się na zakup samochodu na kredyt, przedsiębiorcy muszą liczyć się z wieloma formalnościami. Banki skrupulatnie sprawdzają, czy dana firma będzie w stanie spłacać takie zobowiązanie. Jest przy tym oceniana zdolność kredytowa i zyski przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia jest również obecność firmy na rynku. Debiutujący przedsiębiorcy mogą mieć problemy z uzyskaniem takiego kredytu, dla banku to często zbyt duże ryzyko.

Jakie dokumenty należy przedstawić przy kredycie samochodowym? Konieczny jest wypis z CEiDG lub KRS, zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami, sprawozdanie finansowe. Bywa, że niektóre banki żądają także uiszczenia wkładu własnego.

Wśród korzyści kredytu samochodowego wymienia się możliwość odliczenia VAT, wcześniejszą spłatę zobowiązania, możliwość czasowego zawieszenia kredytu, decydowania o pojeździe, stanie się pełnoprawnym właścicielem po spłacie kredytu.

Leasing na samochód

Leasing to nie kredyt, a forma dzierżawy. Przedsiębiorcy często korzystają z tej opcji, kiedy potrzebują samochodu, a niekoniecznie chcą decydować się na kredyt samochodowy. Leasingiem nazywa się wypożyczenie samochodu z możliwością jego wykupu. Wymienia się dwa rodzaje takiego rozwiązania: leasing operacyjny i leasing finansowy. Większą popularnością cieszy się ta pierwsza forma, ponieważ przypomina ona usługę, a nie kredyt. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na takie rozwiązanie, mają do załatwienia mniej formalności niż w przypadku kredytów. Coraz więcej firm udziela leasingu z wkładem własnym 0%, w dodatku skorzystać z takiej opcji mogą nawet przedsiębiorcy, którzy krótko są na rynku, co jest niewątpliwą zaletą. Przedsiębiorcy muszą jednak być świadomi, że chociaż nie są właścicielami pojazdów, mają oni obowiązek dbania o auto. Jeśli powstanie szkoda całkowita lub gdy auto zostanie skradzione, wówczas umowa leasingu wygasa, a przedsiębiorca najczęściej musi spłacić pozostałe raty. Decydując się na leasing, warto też zwrócić uwagę na limit kilometrów. To szczególnie istotne w przypadku właścicieli firm, w których podróże służbowe są codziennością. Po przekroczeniu limitu należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, najczęściej są one naliczane od każdego przejechanego kilometra powyżej zapisu w umowie.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz