
Dla wielu przedsiębiorców kasa fiskalna to konieczność. Jednak czy każdy podatnik jest zobowiązany do ewidencji sprzedaży za pomocą tego urządzenia? Kiedy nie trzeba używać kasy fiskalnej i kto może korzystać z tego zwolnienia?
Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?
Gdzie obowiązuje kasa fiskalna? Wszędzie tam, gdzie przedsiębiorcy sprzedają towary lub świadczą usługi osobom nieprowadzącym własnej działalności gospodarczej, lub rolnikom ryczałtowym (poza kilkoma wyjątkami, o których opowiemy później). Kasy fiskalne dla różnych potrzeb kupisz online na MojaFiskalna.pl, gdzie znajdują się przystępne cenowo modele przystosowane do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Znajdziesz tam również kasy fiskalne z antybakteryjną obudową, dedykowane do pracy w służbie zdrowia.
Dla lekarzy i dentystów ta informacja powinna okazać się dość istotna, ponieważ ich usługi objęte są obowiązkiem rejestracji sprzedaży na kasie niezależnie od poziomu obrotów. Do podatników, którzy również nie mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, należą m.in. przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą:
- gazu płynnego,
- części do silników,
- kontenerów, przyczep i naczep,
- wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych (powyżej 1,2%),
- sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego czy telekomunikacyjnego.
A także przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług takich jak:
- przewóz osób i bagażu taksówkami,
- naprawa pojazdów silnikowych,
- doradztwo podatkowe,
- (wspomniana już) opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów.
A kto nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej? Kogo dotyczą zwolnienia?
Kasa fiskalna – kogo nie dotyczy?
Niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Kogo dotyczy ten przywilej i jakie warunki należy spełnić?
Kasy fiskalnej nie muszą mieć przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary wyłącznie firmom lub organom administracji państwowej i samorządowej, a także ci, których obrót w roku podatkowym nie przekroczył 20 000 złotych. Warto przy tym pamiętać, że ci drobni przedsiębiorcy nie mogą być jednocześnie zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży (czyli prowadzić działalności, które wymieniliśmy na początku artykułu).
Kasy fiskalne online – od kiedy i dla kogo?
Obecnie w sprzedaży można znaleźć tradycyjne kasy fiskalne (z zapisem elektronicznym lub papierowym), a także kasy fiskalne online; przy czym te tradycyjne są stopniowo wycofywane z rynku.
Zgodnie z nowelizacją Ustawy o VAT, podatnicy sprzedający paliwo, a także ci, którzy świadczą usługi w zakresie mechaniki pojazdowej i wymiany opon są zobowiązani do korzystania wyłącznie z kasy fiskalnej online od 1 stycznia 2020 r. Obowiązek ten zostanie również nałożony w przyszłych latach m.in. na usługi gastronomiczne, hotelarskie, fryzjerskie, budowlane czy usługi z zakresu opieki medycznej świadczone przez lekarzy.