ostatnie artykuły

Blog

Jaki kredyt, kiedy szybko potrzebujesz pieniędzy?

Płatność kartą kredytową

Jak każdy wie, otrzymanie kredytu w banku nie jest takie proste i wiąże się często z wieloma warunkami do spełnienia, a weryfikacja klientów zazwyczaj trochę trwa. Kredyty nie są więc synonimem szybkości, zwłaszcza jak potrzebujemy pieniędzy na już. Mimo to jest kilka rozwiązań, które pozwalają nam na błyskawiczny dostęp do gotówki i pomagają w tym banki. O co konkretnie chodzi?

Czy możliwe jest dostanie szybkiego kredytu w banku?

Procedury weryfikacji klientów zazwyczaj trwają, dlatego niemożliwe jest otrzymanie pieniędzy od ręki i w najlepszym przypadku należy czekać co najmniej kilka dni. To może być kłopotliwe, zwłaszcza w momencie, gdy pieniędzy potrzebujemy praktycznie na już, a bieganie za każdym razem do banku i czekanie, jest po prostu stratą czasu. Z tego względu, klienci często wolą sięgać po inne rozwiązania głównie, jeżeli chodzi o oferty pozabankowe, które z oczywistych względów są szybsze. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto rozważyć jeszcze inne możliwości, do których zalicza się kredyt odnawialny, karta kredytowa oraz debet na koncie. Pozwalają one sięgać po pieniądze w momencie, gdy tego potrzebujemy, a nie nie chcemy biegać po bankach. Warto wiedzieć czym są i jak działają.

Czym jest kredyt odnawialny?

Po pierwsze kredyt odnawialny może udzielić Ci Twój bank (kredytexpress.pl), po drugie działa on jak standardowy kredyt i wiąże się z weryfikacją zdolności kredytowej. Ta forma zobowiązania powiązana jest z rachunkiem bankowym, jaki posiadamy. Oznacza to, że dostaje się dodatkową sumę pieniędzy, którą dodaje się do już istniejącej kwoty. Tak więc, jeżeli klient posiada na koncie 2000 zł, a na podstawie umowy ma limit 1000 zł, oznacza to, że ma do dyspozycji 3000 zł. Co ważne, najpierw wykorzystuje się pieniądze z właściwego rachunku, a dopiero, potem gdy się je zużyje, sięga się po limit. Co istotne – odsetki są naliczane jedynie na podstawie wykorzystanej sumy limitu, a nie całości ustalonej w umowie. Spłata zadłużenia następuje automatycznie z miesiąca na miesiąc i nie ma konieczności korzystania z kredytu odnawialnego za każdym razem.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa ma podobne działanie do kredytu odnawialnego, z tą różnicą, że nie ma tu powiązania z kontem osobistym. Karta to całkowicie osobne narzędzie, które umożliwia dostęp do określonej kwoty pieniędzy. Podpisuje się umowę z bankiem, która reguluje wysokość kredytu oraz czas dostępu i sposoby spłaty. Kartę można wykorzystywać jak każdy inny środek płatniczy, z tą różnicą, nie można za jego pomocą wyciągać pieniędzy z bankomatu (albo jest to dodatkowo płatne). Działa to, jak standardowy kredyt, ale jest bardziej elastyczny – można sięgać po pieniądze w dowolnym momencie, przez określony czas.

Debet na koncie – co to jest?

Debet na koncie, często utożsamiany jest z kredytem odnawialnym, jednak warto podkreślić, że jest to coś zupełnie innego. Owszem, działanie jest bardzo podobne – podpisuje się umowę z bankiem, która ustala limit na naszym standardowym koncie rozliczeniowym, a do pieniędzy mamy dostęp wówczas, gdy wykorzystamy nasze własne fundusze. Podstawową różnicą jest jednak to, że w przypadku debetu mamy do czynienia ze znacznie niższymi kwotami. Dodatkowo debet spłaca się w ciągu 30 dni, a kredyt odnawialny może być spłacany nawet przez rok. Kolejną różnicą są koszta – w przypadku debetu, najczęściej przyznawany jest za darmo i jedynym kosztem są odsetki za wykorzystane pieniądze, a przy kredycie odnawialnym naliczane są też dodatkowe prowizje.

Szybki dostęp do kredytu – czy to opłacalne?

Podane wyżej przykłady pozwalają na szybki dostęp do gotówki – podpisuje się jedną umowę, a następnie można korzystać z pieniędzy banku przez określony czas i w określonej wysokości. To przydatne rozwiązanie przy wielu różnych przypadkach, zwłaszcza gdy potrzebujemy pieniędzy nagle i na już. Oszczędza to czas i nerwy w banku, ale może mieć też spore minusy. Przede wszystkim dostęp do większej gotówki wymaga dużej dyscypliny i panowania nad finansami. Zaciągnięte zobowiązania trzeba spłacać, a rosnące zadłużenie może być w pewnym momencie kłopotliwe, zwłaszcza gdy zaczyna być znacznie większe, niż nasze dochody, a szybka spłata jest niemożliwa. Trzeba więc do tematu podejść rozsądnie i przeliczyć swoje możliwości.

oceń ten artykuł
Latest comment
  • Wydaje mi się, że dzięki coraz większej automatyzacji można dostać też kredyt gotówkowy w miarę szybko, a jednak opcje bankowe są zawsze korzystniejsze niż parabankowe i od firm kredytowych.

zostaw komentarz