
Zaciągnięcie kredytu to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Należy odpowiednio się do niego przygotować. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku kredytów długoterminowych, przy których wymaga się dopełnienia wielu formalności. Jak więc przygotować się do zaciągnięcia kredytu?
Jaki kredyt wybrać?
Przede wszystkim należy wybrać rodzaj zobowiązania, jaki nas interesuje, kredyty hipoteczne, gotówkowe i inne opisuje serwis TOP-kredyty.pl. Dzięki niemu można dowiedzieć się, który produkt finansowy będzie odpowiedni w danej sytuacji. Najłatwiej otrzymać kredyt gotówkowy. On może być przeznaczony na dowolny cel. By się o niego ubiegać, zazwyczaj wystarczający jest dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Więcej dokumentów należy przygotować wnioskując o kredyt hipoteczny lub samochodowy. Na co więc zwrócić uwagę przed wybraniem kredytu?
Ocena zdolności kredytowej
Przed zaciągnięciem kredytu warto ocenić swoją zdolność kredytową. Jest to ocena wiarygodności finansowej, którą wyliczają banki. Każdy z nich może mieć nieco inne parametry, które bierze pod uwagę. Zdolność kredytowa opiera się na analizie ilościowej i jakościowej. Pierwsza to przede wszystkim dochody, wydatki, miesięczne zobowiązania. Druga natomiast koncentruje się na ocenie sytuacji życiowej wnioskującego. Znaczenie ma wiek, stan cywilny, zajmowane stanowisko, wykształcenie, staż pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, sytuacja mieszkaniowa, majątkowa itp. Chcąc ocenić zdolność kredytową, warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Kalkulatory zdolności finansowej pomogą ocenić, o jaki kredyt możemy starać się w obecnej sytuacji.
Spłata bieżących zobowiązań
Banki sprawdzają bazy BIK i biorą pod uwagę spłacane zobowiązania. Im ich mniej, tym lepiej. Warto zadbać o to, by miały one jak najmniejszy wpływ na zdolność kredytową. Idealną sytuacją byłoby więc spłacenie wszelkich kredytów przed wzięciem następnego. Warto zrezygnować z kart kredytowych, kont z limitem, pożyczek itp. Opłaca się spłacić wszystko w terminie, by mieć czyste konto dla nowego banku. Ci, którzy nie mogą tego zrobić, warto by rozważyli kredyt konsolidacyjny. Można przeznaczyć go na spłatę różnych bieżących zobowiązań. Dzięki temu do spłaty będzie jedna, niższa rata, co nie obniży zdolności kredytowej tak, jak kilka zobowiązań w ciągu miesiąca.
Porównywarki kredytów
Po ocenie zdolności kredytowej i uregulowaniu zobowiązań, szanse na kredyt rosną. Warto więc skorzystać z porównywarek kredytowych, dzięki którym będzie można przeanalizować oferty banków. Takie porównywarki wskazują, jakie jest oprocentowanie, RRSO, prowizja, rata czy całkowita kwota do spłaty. Zazwyczaj wystarczy w takich narzędziach wpisać kwotę kredytu oraz okres kredytowania. Po chwili ukażą się wyniki przedstawiające aktualne kredyty w najbardziej znanych bankach. Warto więc sprawdzić, w którym z nich będzie najtańszy kredyt gotówkowy, hipoteczny lub samochodowy. Porównywarki dokonują oczywiście symulacji kredytów. W celu poznania dokładnej oferty warto udać się do oddziału banku lub zajrzeć na stronę internetową.