ostatnie artykuły

Blog

Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

odsetki-od-pozyczki

Odsetki, to swojego rodzaju wynagrodzenie dla banków lub firm pozabankowych za udzielenie pożyczki. Odsetki kapitałowe od pożyczki powinny zostać zapisane w umowie. A jak je obliczyć i od czego zależą odsetki kapitałowe? Ile wynoszą maksymalne odsetki od pożyczki?

Odsetki od pożyczki – czym są?

Banki, a także firmy pozabankowe, udzielają swoim klientom pożyczek, aby osiągnąć określony zysk. Dlatego bez względu na to, czy zdecydujemy się na standardową chwilówkę, pożyczkę bez zaświadczeń czy kredyt, najprawdopodobniej będziemy musieli za nie dodatkowo zapłacić. Wyjątek stanowią specjalne oferty, np. darmowe pożyczki dla nowych klientów, w których RRSO wynosi 0%.

Na koszt takiej pożyczki składa się kilka elementów: prowizja, koszty dodatkowe, a także oprocentowanie, czyli odsetki, jakie zapłacimy od pożyczonej kwoty. Oprocentowanie jest określane w skali roku, natomiast raty spłacamy co miesiąc. A od czego zależą odsetki kapitałowe? Na ich wysokość wpływa głównie stopa procentowa, kwota kapitału oraz czas, na jaki pożyczamy pieniądze.

odsetki-od-pozyczki-ile-wynosza

Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Do obliczania odsetek od pożyczki służą specjalne wzory, ale najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie, ile wyniosą odsetki od naszego zobowiązania, jest skorzystanie z internetowego kalkulatora odsetek od pożyczki. Korzystając z takiego narzędzia, można oszacować wysokość rocznych i miesięcznych wydatków związanych z odsetkami. Jednak warto pamiętać, że kalkulator odsetek od pożyczki wskaże nam jedynie koszt wynikający z oprocentowania, a nie wszystkie opłaty związane z zaciągnięciem pożyczki.

Maksymalne odsetki od pożyczki

Odsetki kapitałowe powinny być zapisane w umowie pożyczkowej. Dlatego przed jej podpisaniem, powinniśmy sprawdzić, czy nie przekraczają one maksymalnej wysokości odsetek. A czym jest maksymalna wysokość odsetek kapitałowych? Każdego roku Minister Sprawiedliwości ogłasza wysokość odsetek ustawowych. Zazwyczaj oblicza je, sumując aktualną stopę referencyjną ustaloną przez Narodowy Bank Polski oraz 3,5 punktu procentowego. Maksymalne odsetki nie mogą być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych, czyli obecnie wynoszą one 10%.

Znajomość maksymalnych odsetek kapitałowych jest bardzo ważna, ponieważ wiele nieuczciwych firm pozabankowych wymaga zbyt wysokich odsetki od pożyczki. Znając, wysokość maksymalnych odsetek, możemy uchronić się przed nadmiernym wydatkiem.

Maksymalne odsetki za opóźnienie

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku maksymalnych odsetek za opóźnienie, które stanowią rodzaj kary dla pożyczkobiorcy, który nie wywiązał się z terminu spłaty zobowiązania. Aktualnie, wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie to 7% w skali roku. Oblicza się je, dodając do siebie stopę referencyjną NBP oraz 5,5 punktu procentowego. A jakie są maksymalne odsetki za opóźnienie? Maksymalne odsetki to dwukrotność odsetek ustawowych za opóźnienie, czyli 14% w skali roku.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz