ostatnie artykuły

Blog

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu?

wyłudzanie danych

Ofiarą wyłudzenia kredytu może stać się każdy z nas. Pomimo tego, że oszuści kredytowi stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działania, to jesteśmy w stanie w wielu przypadkach obronić się przed zostaniem ofiarą złodziei. W artykule przeczytasz, jakie są możliwości uniknięcia wyłudzenia kredytu. Nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie obronić się przed wyłudzeniem kredytu, jednak warto podjąć pewne kroki, które spowodują, że szanse oszustów zostaną maksymalnie zredukowane.

Skuteczna obrona przed wyłudzeniem kredytu

Główną zasadą jest to, żebyśmy nigdy nie udostępniali dowodu osobistego obcym osobom. Jeżeli zajdzie potrzeba udostępnienia naszego dokumentu tożsamości, np. w celu zameldowania w hotelu lub kontroli drogówki, to powinniśmy cały czas trzymać dowód w ręce, a policjant czy recepcjonista spiszą nasze dane.

W momencie kiedy zostawimy dowód w recepcji i opuścimy hotel, to nasz dowód może zostać łatwo skopiowany, a to pierwszy krok do wyłudzenia kredytu.

W przypadku zagubienia przez nas portfela z dokumentami powinniśmy zgłosić to na policję i do naszego banku. Oszust łatwo może bowiem znaleźć dokumenty i wyłudzić na nie kredyt w banku lub pożyczkę. Dobrą opcją będzie także zmiana haseł w bankowości elektronicznej. Powinniśmy także zastrzec nasz dowód osobisty za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej.

Bezpieczne logowanie się do bankowości internetowej

Warto zwrócić uwagę na to, żeby hasło ustawiane przez nas do bankowości internetowej nie było za proste. Krótkie hasła bez znaków specjalnych, wielkich liter i cyfr są bardzo łatwe do złamania dla oszustów, nawet bez znajomości technologii informatycznej. Niestety oprócz tego, że złodziej zaciągnie na nas kredyt, to dodatkowo może opróżnić nasze konto bankowe.

Zdecydowanie powinniśmy unikać logowania się do banku w momencie korzystania z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. Działając w ten sposób, możemy narazić się na wykradnięcie naszych danych niezbędnych do wyłudzenia kredytu przez oszusta. Kiedy np. jedziemy za granicę i mamy problem z dostępem do mobilnego internetu, warto zaopatrzyć się we własny router, który pozwoli bezpiecznie logować się do banku i uchronić się przed włamaniem na konto oraz wyłudzeniem kredytu.

Alerty BIK – skuteczna ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Dobrą metodą na zabezpieczenie się przed wyłudzeniem kredytu jest uruchomienie alertów BIK. Biuro Informacji Kredytowej poinformuje nas o każdej próbie wyłudzenie kredytu lub pożyczki. Dostaniemy informację, w jakim banku oszust próbował wyłudzić kredyt na nasze dane. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić w tej sytuacji, jest zgłoszenie sprawy na policję oraz poinformowanie banku o tym, że padliśmy ofiarą oszusta.

Usługa ta nie jest darmowa, kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie, ale warto z niej skorzystać, żeby obronić się przed wyłudzeniem kredytu.

Podsumowując, każdy z nas może paść ofiarą oszustwa kredytowego, jednak gdy zastosujemy się do działań wymienionych w artykule, to w znaczący sposób zmniejszymy szanse na wyłudzenie kredytu przez oszusta.

oceń ten artykuł
Latest comments
  • Świetny artykuł, muszę podesłać do moich najbliższych, bo każdego dnia boję się, że padną ofiarą złodzieja i stracą oszczędności życia 🙁

  • Ja mam zasadę, że nikomu nic nie podaję, nawet własnego nazwiska, a co. Kto wie, ten wie, a kto nie, ten nie musi.

  • Trzeba bardzo uważać, do mnie co chwilę dzwonią jakieś numery z kredytami…. Nie wiem skąd mają moje dane :/

zostaw komentarz