ostatnie artykuły

Blog

Ile kosztuje pożyczka ratalna? Koszty pożyczek na raty

pusty portfel

Oferty parabanków oraz firm pożyczkowych stale się rozwijają. Wynika to z faktu coraz większej konkurencji na tym rynku oraz zróżnicowanych potrzeb klientów. Jednym z najczęściej oferowanych przez nich produktów są udzielane na różnych warunkach chwilówki oraz pożyczki ratalne. Dzisiaj na tapet bierzemy drugi typ zobowiązania, zwracając szczególną uwagę na jego koszty.

Czym są pożyczki ratalne?

Instytucje finansowe walcząc o klientów, oferują im szeroki segment pożyczek ratalnych. Na czym polega ten rodzaj zobowiązania? Udzielne są jedynie przez firmy spoza sektora bankowego, a ich cechami charakterystycznymi są szybka decyzja kredytowa oraz rozłożenie spłaty zobowiązania na dłuższy czas – zazwyczaj od 3 do 60 miesięcy (odróżnia je to od chwilówek, na których oddanie klient ma zazwyczaj 30 – 90 dni). Pozyskane środki wydatkować można na dowolnie wybrany cel, parabanki oraz firmy pożyczkowe nie weryfikują, na co pieniądze zostaną spożytkowane. Zobowiązania mogą być udzielane w siedzibie firmy pożyczkowej czy parabanku, jednak coraz większą popularność zdobywają szybkie pożyczki ratalne przez internet. Warunki ich udzielania są bardzo proste, a pożyczkobiorca zazwyczaj nie musi posiadać wysokiej zdolności kredytowej czy dochodów na określonym poziomie.

Spłacając pożyczkę ratalną, bardzo często do parabanku lub firmy pożyczkowej zwraca się nie tylko pożyczony kapitał, ale także dodatkowe opłaty. Kosztem pożyczki jest całościowa suma spłacana do instytucji, która różni się w zależności od firmy. Aby ułatwić wybór najkorzystniejszego ekonomiczne zobowiązania, pożyczki ratalne szerzej omawia i porównuje www.blogbank.pl.

Co wpływa na koszt pożyczek ratalnych?

Wspomniano wcześniej, że koszty pożyczek ratalnych różnią się pomiędzy poszczególnymi instytucjami. Do standardowych, które brane są pod uwagę podczas ustalania opłat za zobowiązanie, zalicza się przede wszystkim kapitał, czyli kwotę pożyczki ratalnej, która została zaciągnięta oraz odsetki, inaczej nazywane oprocentowaniem w skali roku. Zgodnie z przepisami nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP; aktualnie wynosi 2,75%, co oznacza, ze oprocentowanie pożyczki ratalnej nie może być wyższe niż 11%. Dodatkowo parabanki oraz firmy pożyczkowe mają prawo do ustalenia pozaodsetkowych kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • prowizję za udzielenie pożyczki,
  • opłatę przygotowawczą,
  • ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń pożyczki,
  • wymagane przez instytucję ubezpieczenia spłaty zobowiązania,
  • ewentualne dodatkowe koszty za nieterminową spłatę pożyczki.

Zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekraczać sumy 25% kwoty pożyczki (część stała) oraz 30% tej kwoty w stosunku rocznym (część zmienna).

Porównując między sobą poszczególne pożyczki ratalne, trzeba wziąć pod uwagę Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która uwzględnia całość kosztów ponoszonych przez pożyczkobiorcę. Warto zaznaczyć, że koszt pożyczki ratalnej zawsze musi być zawarty w umowie kredytowej oraz w aktualnym regulaminie firmy. Przed podpisaniem kontraktu koniecznie trzeba bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wymaganymi opłatami, które stanowić będą o całkowitym koszcie zaciągniętego zobowiązania.

Darmowa pożyczka ratalna – czy to możliwe?

Instytucje finansowe spoza rynku bankowego chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów, bardzo często organizują specjalne promocje, podczas których istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązania bardzo niskim kosztem. Zazwyczaj w tym przypadku RRSO wynosi 0%. W wielu instytucjach prawo do skorzystania z darmowej pożyczki mają pożyczkobiorcy, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z usług danego parabanku czy firmy pożyczkowej. Warto jednak podkreślić, że aby zobowiązanie było całkiem darmowe, konieczne jest spłacanie rat zgodnie z harmonogramem – jakiekolwiek opóźnienia spowodują, że pożyczka przestanie być bezpłatna, a kwoty opłat dodatkowych związanych ze zwłoką mogą być bardzo wysokie. Na samym końcu warto podkreślić, że najczęściej jednak oferty specjalne związane są z zaciągnięciem chwilówek i to właśnie takie oferty najłatwiej znaleźć w sieci. Nieco trudniej jest o zaciągnięcie pożyczek ratalnych udzielanych na aż tak preferencyjnych warunkach.

oceń ten artykuł
Latest comments
  • Ciekawe, zawsze myślałem, że pożyczki ratalne udzielne są tylko przez banki i nie są to jakieś duże koszty… Człowiek łatwo mógłby się naciąć jakby nie czytał 🙂

  • Wolę kredyt w banku niż pożyczkę ratalną, ale mam stałą pracę, więc mogę sobie powybrzydzać. Oczywiście pożyczkę w ogóle brałabym w ostateczności. Ale człowiek nigdy nie wie, kiedy ta ostateczność będzie.

zostaw komentarz