ostatnie artykuły

Blog

Doradca podatkowy może pomóc Ci w optymalizacji podatkowej…

Optymalizacja w firmie

Zakładasz własną działalność gospodarczą, ale nie potrafisz rozeznać się w kwestiach podatkowych? A może masz już firmę, samodzielnie prowadzisz księgowość i masz wrażenie, że dzięki lepszej optymalizacji podatkowej finanse mogłyby się poprawić? W takim razie sprawdź, kiedy przyda ci się pomoc doradcy podatkowego.

W czym pomoże doradca podatkowy?

Doradca podatkowy, podczas swojej codziennej pracy, wykorzystuje wiedzę z dwóch głównych obszarów: finansów i prawa. Specjaliści, działający w tym obszarze, zaliczani są do zawodów zaufania publicznego. A czym się zajmują?

Podstawowym zadaniem doradcy podatkowego jest udzielanie porad i wyjaśnień z zakresu prawa podatkowego, co powinno być jasne. Zgłosić mogą się do niego zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, a także płatnicy. Oprócz tego doradca może prowadzić księgi podatkowe, pomagać w uzyskaniu funduszy unijnych, a także sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe. A więc reasumując, doradca może ci pomóc na każdym etapie prowadzenia firmy, m.in. optymalizując podatki, koszty w firmie.

Doradca podatkowy często współpracuje z biurem rachunkowym jak jasta.pl, dzięki czemu można mieć pewność, że zgłaszając się do niego, w kompleksowy sposób może rozwiązać twój problem. A właśnie, czym różni się ten specjalista od księgowego?

Doradca podatkowy a biuro rachunkowe

Należy wiedzieć, że doradca podatkowy to nie to samo, co księgowy pracujący w biurze rachunkowym. Różnica tkwi w zakresie kompetencji.

Księgowy, tak jak doradca, udziela porad, opinii i wyjaśnień z zakresu prawa podatkowego, prowadzi księgi rachunkowe, podatkowe oraz pozostałą ewidencję do celów podatkowych, a także sporządza zeznania i deklaracje podatkowe.

Natomiast w przeciwieństwie do doradcy podatkowego, księgowy nie może reprezentować podatników, płatników i inkasentów podczas toczącego się postępowania przed organami administracji publicznej. Ponadto doradca może reprezentować swoich klientów podczas kontroli podatkowych. Jest on też zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej (przypomnijmy, że jest to zawód zaufania publicznego), z czego może zostać zwolniony wyłącznie przez sąd.

Z tych względów biura rachunkowe często współpracują z doradcami, a doradcy zasięgają u księgowych opinii w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy lub doskonałej znajomości najnowszych przepisów rachunkowych.

Jak znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Aby zostać doradcą podatkowym, trzeba spełnić wiele wymagań, można więc założyć, że każdy przedstawiciel tego zawodu będzie dysponować wiedzą niezbędną do rozwiązania twoich problemów. Ale jak wśród nich znaleźć eksperta, dzięki któremu firma zacznie przynosić większe zyski?

Warto zdecydować się na współpracę z doradcą, który zna branżę, w której działasz, jej specyfikę i wymagania. To ważne, aby rozumiał sposób działania twojej firmy i tutaj od razu mamy radę – jeśli poważnie traktujesz swój biznes, zapomnij o pojedynczych konsultacjach i zastanów się nad długofalową współpracą (to samo zresztą tyczy się biura rachunkowego).

Oprócz tego sprawdź doświadczenie oraz opinie na temat wybranego doradcy. Koniecznie musisz zweryfikować, czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. A czy lokalizacja jego siedziby ma znaczenie? To już zależy od ciebie i tego, jaką formę komunikacji preferujesz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby większość spraw załatwiać online lub telefonicznie.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz