ostatnie artykuły

Blog

Czym jest wyłudzenie? Jaka kara za to oszustwo finansowe?

dolary w rekach

Obecnie oszuści są coraz sprytniejsi i szukają różnych sposobów, aby wyłudzić mienie od niczego nieświadomych osób. Ich działania bardzo często bazują na naiwności potencjalnych ofiar. Obiektem wyłudzenia mogą być nie tylko same pieniądze, przedmioty o wysokiej wartości, ale także dane osobowe. Czym jest wyłudzenie? Sprawdź, jaka kara grozi za to przestępstwo finansowe.

Co to jest wyłudzenie?

Polski Kodeks karny wyłudzeniem nazywa nakłonienie poprzez manipulację innej osoby fizycznej albo prawnej do niekorzystnego zarządzania swoim lub cudzym mieniem, w celu uzyskania własnej korzyści materialnej. Kiedy mówi się o tego rodzaju oszustwie finansowym? Wyłudzeniem określanym mianem przestępstwa nazywa się wyrządzenie szkody drugiej osobie o wartości powyższej 100 zł. Jeśli kwota ta jest niższa, wtedy mówi się o wykroczeniu, które również może podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Osoba odpowiedzialna za wyłudzenie działała z premedytacją i była świadoma popełniania przestępstwa. Miała na celu uzyskanie korzyści majątkowej, a jej postępowanie doprowadziło do przykrych konsekwencji, które realnie odczuła ofiara wyłudzenia.

Jaka jest kara za wyłudzenie pieniędzy?

Skoro już wiesz, co to jest wyłudzenie pieniędzy, warto także dowiedzieć się, jaka kara za to oszustwo finansowe grozi przestępcy. Za wyłudzenie może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednak istnieją czynniki łagodzące jej wymiar, gdy oszustwo finansowe miało niską społeczną szkodliwość, czyli wartość wyłudzonego mienia nie była wysoka. Wtedy sąd może wymierzyć sprawcy karę grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawić go wolności na okres do 2 lat. Kara za wyłudzenie pieniędzy może być też znacznie wyższa. Dzieje się tak, gdy sprawca dopuścił się oszustwa finansowego o bardzo wysokiej wartości, czyli przekraczającej 200 000 zł. Ile grozi za wyłudzenie takiej kwoty? Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Gdzie może dojść do wyłudzenia?

Od wielu lat próby wyłudzenia pieniędzy nasilają się, a oszuści stosują coraz bardziej wyszukane metody manipulacji, dlatego należy być czujnym. Do oszustwa finansowego może dojść w banku poprzez wyłudzenie kredytu lub pożyczki. Zwykle w takiej sytuacji sprawca posługuje się danymi ze skradzionego dowodu osobistego.

Dosyć popularne są również wyłudzenia pieniędzy przez internet, gdy trudno zidentyfikować, kim jest rozmówca. Często do oszustw finansowych dochodzi na serwisach randkowych, gdzie przestępcy podszywają się pod osoby szukające partnera. Kiedy uda im się wzbudzić zaufanie potencjalnej ofiary, proszą ją o przelanie określonej kwoty pieniędzy na ich konto bankowe. Na podobnej zasadzie działa kradzież tożsamości w social mediach, gdy oszust używa wizerunku danej osoby do zbliżenia się do jej znajomych, a następnie kontaktuje się z nimi z prośbą o pomoc finansową. Ofiarą wyłudzenia można także stać się na stronie sprzedażowej, gdy pod pozorem zainteresowania przedmiotem z ogłoszenia, oszust próbuje wykraść dane do konta i pin do karty bankomatowej.

Pamiętaj, aby być czujnym i nie odpowiadać na niezweryfikowane wiadomości z prośbą o przelew pieniędzy. Jeśli stałeś się ofiarą wyłudzenia, jak najszybciej zgłoś przestępstwo na policji lub do prokuratury.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz