ostatnie artykuły

Blog

Czym jest BIK? Jak sprawdzić swój BIK? Czy można poprawić swój BIK?

Karta kredytowa

Biuro Informacji Kredytowej wielu osobom niesłusznie kojarzy się z czymś negatywnym. Długa i pozytywna historia w BIK, może przecież ułatwić otrzymanie kredytu. Co warto wiedzieć o tej bazie? Czy można sprawdzić swój BIK i ile to kosztuje? Przedstawiamy praktyczne porady dla kredytobiorców.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

BIK to baza, w której znajdują się informacje na temat kredytów i pożyczek zaciągniętych przez daną osobę. Oprócz tych produktów bankowych, w BIK mogą znaleźć się również informacje o kartach kredytowych, limitach kredytowych, a nawet zakupach na raty. Biuro Informacji Kredytowej często mylnie jest kojarzone z BIG, czyli Rejestrem Dłużników, z którym ma niewiele wspólnego. W BIK znajdują się dane o osobach, które po prostu korzystają z pożyczonych pieniędzy i jeśli spłacają zobowiązanie w terminie, to nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, pozytywna historia kredytowa zapisana w BIK-u jest atutem przy zaciąganiu kolejnego kredytu. W gorszej sytuacji są osoby, które nigdy nie znalazły się w bazie BIK i dla instytucji finansowych są kredytobiorcami z grupy podwyższonego ryzyka.

Jak sprawdzić BIK przeczytasz na www.gotowka-kredyt.pl, warto wiedzieć, że raz na sześć miesięcy możesz zrobić to bezpłatnie. Bywa, że zapisy w tej bazie są błędne lub nieaktualne, w takim przypadku możesz wnioskować o usunięcie tych informacji. Możesz również odwołać swoją zgodę na przetwarzanie danych.

Raport BIK – co zawiera?

A co zawiera taki darmowy raport BIK? W skrócie jest to podsumowanie twojej historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. Bez problemu możesz go pobrać i przedstawić innym instytucjom lub osobom, aby udowodnić swoją wiarygodność finansową. Taki raport zawiera szczegółowe informacje z bazy BIK i BIG InfoMonitor, pozwala prześledzić historię poszczególnych rat kredytu oraz sprawdzić, czy nie masz opóźnień w płatnościach. Znajdziesz tam również scoring, czyli ocenę punktową Biura Informacji Kredytowej. Taki raport warto pobrać, gdy potrzebujesz gotówki lub gdy bank odmówił ci kredytu.

Czy można poprawić BIK?

A czy dane z BIK da się jakoś poprawić? Przede wszystkim należy pamiętać, że ocena punktowa BIK zależy od kilku czynników. Wpływa na nią m.in. terminowość w spłatach zobowiązań, rozsądne wykorzystywanie limitów na karcie czy niezaciąganie kilku kredytów jednocześnie. Dlatego, aby poprawić swój scoring, musisz stale dbać o budowanie pozytywnej historii finansowej. A jeśli posiadasz jakieś negatywne informacje w BIK, możesz wnioskować o ich usunięcie, pod warunkiem, że od niepożądanego wpisu minęło już pięć lat.

Jeśli bank nie chce ci udzielić kredytu, a naprawdę zależy ci na otrzymaniu gotówki, możesz spróbować też poprawić swoją zdolność kredytową w jakiś inny sposób. Na przykład zaciągając wspólny kredyt z rodzicami, rodzeństwem lub partnerem, którzy mają zdolność kredytową. Możesz również zdecydować się na dłuższy okres kredytowania. Co prawda, nie będzie to dla ciebie korzystne finansowo, jednak zwiększy twoją zdolność kredytową.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz