
Biuro Informacji Kredytowej wielu osobom niesłusznie kojarzy się z czymś negatywnym. Długa i pozytywna historia w BIK, może przecież ułatwić otrzymanie kredytu. Co warto wiedzieć o tej bazie? Czy można sprawdzić swój BIK i ile to kosztuje? Przedstawiamy praktyczne porady dla kredytobiorców.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej
BIK to baza, w której znajdują się informacje na temat kredytów i pożyczek zaciągniętych przez daną osobę. Oprócz tych produktów bankowych, w BIK mogą znaleźć się również informacje o kartach kredytowych, limitach kredytowych, a nawet zakupach na raty. Biuro Informacji Kredytowej często mylnie jest kojarzone z BIG, czyli Rejestrem Dłużników, z którym ma niewiele wspólnego. W BIK znajdują się dane o osobach, które po prostu korzystają z pożyczonych pieniędzy i jeśli spłacają zobowiązanie w terminie, to nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, pozytywna historia kredytowa zapisana w BIK-u jest atutem przy zaciąganiu kolejnego kredytu. W gorszej sytuacji są osoby, które nigdy nie znalazły się w bazie BIK i dla instytucji finansowych są kredytobiorcami z grupy podwyższonego ryzyka.
Jak sprawdzić BIK przeczytasz na www.gotowka-kredyt.pl, warto wiedzieć, że raz na sześć miesięcy możesz zrobić to bezpłatnie. Bywa, że zapisy w tej bazie są błędne lub nieaktualne, w takim przypadku możesz wnioskować o usunięcie tych informacji. Możesz również odwołać swoją zgodę na przetwarzanie danych.
Raport BIK – co zawiera?
A co zawiera taki darmowy raport BIK? W skrócie jest to podsumowanie twojej historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. Bez problemu możesz go pobrać i przedstawić innym instytucjom lub osobom, aby udowodnić swoją wiarygodność finansową. Taki raport zawiera szczegółowe informacje z bazy BIK i BIG InfoMonitor, pozwala prześledzić historię poszczególnych rat kredytu oraz sprawdzić, czy nie masz opóźnień w płatnościach. Znajdziesz tam również scoring, czyli ocenę punktową Biura Informacji Kredytowej. Taki raport warto pobrać, gdy potrzebujesz gotówki lub gdy bank odmówił ci kredytu.
Czy można poprawić BIK?
A czy dane z BIK da się jakoś poprawić? Przede wszystkim należy pamiętać, że ocena punktowa BIK zależy od kilku czynników. Wpływa na nią m.in. terminowość w spłatach zobowiązań, rozsądne wykorzystywanie limitów na karcie czy niezaciąganie kilku kredytów jednocześnie. Dlatego, aby poprawić swój scoring, musisz stale dbać o budowanie pozytywnej historii finansowej. A jeśli posiadasz jakieś negatywne informacje w BIK, możesz wnioskować o ich usunięcie, pod warunkiem, że od niepożądanego wpisu minęło już pięć lat.
Jeśli bank nie chce ci udzielić kredytu, a naprawdę zależy ci na otrzymaniu gotówki, możesz spróbować też poprawić swoją zdolność kredytową w jakiś inny sposób. Na przykład zaciągając wspólny kredyt z rodzicami, rodzeństwem lub partnerem, którzy mają zdolność kredytową. Możesz również zdecydować się na dłuższy okres kredytowania. Co prawda, nie będzie to dla ciebie korzystne finansowo, jednak zwiększy twoją zdolność kredytową.