ostatnie artykuły

Blog

Co warto wiedzieć, kiedy zakładasz konto osobiste?

Portfel z kartami bankowymi

W dzisiejszych czasach posiadanie konta osobistego w banku jest podstawą. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty? Jak założyć konto osobiste w banku?

Konto osobiste – czemu służy?

Konta osobiste w banku są pewną podstawą i obecnie ciężko jest bez nich prawidłowo funkcjonować. To na nie przelewana jest nasza comiesięczna wypłata oraz inne świadczenia, a dołączona do tego karta debetowa pozwala na przeprowadzanie bezgotówkowych transakcji w sklepach i innych punktach handlowych i usługowych. Rzadko kiedy można spotkać kogoś, kto takiego konta nie posiada, a jego założenie jest banalnie proste. Wystarczy pójść do banku, przedstawić dowód osobisty i tyle wystarczy. To łatwe, ale i trudne, patrząc na to, jak wielki obecnie mamy wybór w tym zakresie. Z tego względu, najlepiej wcześniej rozeznać się w ofertach. O kontach osobistych czytaj na 4Banki.pl, w serwisie z informacjami m.in. o tym, na co zwracać uwagę, gdy planujemy podpisać umowę z bankiem.

Który bank wybrać do założenia konta osobistego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zwłaszcza patrząc na to, jak wiele obecnie jest na rynku instytucji bankowych. W ciągu ostatnich lat pojawiło się ich dużo, a oferowane przez nich produkty są zazwyczaj tak bardzo do siebie podobne, że powstaje dylemat, co wybrać. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek bank, najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi propozycjami i porównanie ich ze sobą. Inna kwestia to bezpieczeństwo – zdecydowanie należy wybierać tę instytucję bankową, która objęta jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w razie upadku banku, odzyskamy zgromadzone w nim pieniądze. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę.

Wypłata pieniędzy z bankomatu

Na co zwracać uwagę wybierając konto osobiste?

Jest kilka kwestii, które powinny być dla nas istotne, w momencie gdy chcemy wybrać właściwe konto osobiste w banku. Pierwszą z nich są niewątpliwie koszty związane z prowadzeniem takiego konta oraz posiadanie karty debetowej, dokonywanie wypłat z bankomatów oraz przelewów. Obecnie wiele banków posiada oferty za 0 zł, należy jednak zwrócić uwagę na szczegóły, to znaczy, pod jakimi warunkami dana propozycja jest rzeczywiście darmowa, a kiedy są naliczane dodatkowe prowizje i w jakiej wysokości.

Wybór banku, a dostęp do niego

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, jak wygląda dostęp do wybranego banku. Choć obecnie najczęściej korzystamy z bankowości online, fizyczne placówki także są nam, jako klientom potrzebne. Najlepiej więc zorientować się, ile placówek posiada dany bank, jakie są ich lokalizacje, ile jest bankomatów i jak wyglądają godziny pracy w placówkach. Osobiste wizyty bywają niejednokrotnie bezwzględną koniecznością, bo nie wszystko i nie zawsze da się załatwić przez internet, często też po prostu wygodniej nam, gdy mamy bezpośredni kontakt z człowiekiem, a nie tylko maszyną.

Jak wybrać bank dla konta osobistego?

Jak zostało już powiedziane – najlepiej wcześniej dokładnie porównać wszystkie dostępne oferty. Najłatwiej zrobić to przez internet, a w sieci nie brakuje stron i porównywarek, które w sposób prosty i klarowny przedstawiają nam propozycje wielu różnych placówek. To wygodne rozwiązanie pozwala na spokojnie sprawdzić, z czym mamy do czynienia i dobrać taką ofertę, która najlepiej będzie nam odpowiadała.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz