ostatnie artykuły

Blog

Co to są finanse osobiste, dlaczego warto zainteresować się finansami osobistymi?

4 świnki skarbonki

Niektórzy uważają, że wiedza na temat finansów nie jest im potrzebna, ponieważ nie obracają dużą gotówką czy nie grają na giełdzie. Warto jednak wiedzieć, że finanse osobiste są czymś, co dotyczy każdego z nas, dlatego warto posiadać minimum informacji na ich temat – może to znacząco ułatwić rozsądne dysponowanie posiadaną, nawet niewielką, gotówką.

Czym są finanse osobiste?

Finanse osobiste to część nauki o finansach związana z pieniądzmi, którymi gospodarują przedsiębiorstwa domowe. Ich przychodami mogą być m.in. praca zarobkowa, świadczenia wychowawcze lub emerytura. Do wydatków zalicza się opłacanie podstawowej egzystencji, jak i przyjemności. Na finanse osobiste składają się na głównie planowanie oraz zarządzanie gotówką. Ponadto uwzględniają także:

  • inwestowanie,
  • ewentualne planowanie przyszłej emerytury,
  • sukcesję, czyli planowanie dziedziczenia,
  • wydawanie środków,
  • zarządzanie długami, czyli kapitałem obcym,
  • zarządzanie ryzykiem finansowym.

Każdy z nas, prowadząc gospodarstwo domowe, na co dzień ma do czynienia z finansami osobistymi, dlatego konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania rynku finansowym. Dzięki niej możliwe jest właściwe zarządzanie posiadaną gotówką i wygenerowanie oszczędności (nadwyżki finansowej), która będzie mogła być przeznaczona na dowolny cel.

Dlaczego warto interesować się finansami osobistymi?

W dzisiejszych czasach uważa się, że dzieci należy od małego uczyć racjonalnego zarządzania pieniędzmi oraz oszczędzania. Umożliwi mu to łatwiejsze i rozsądniejsze życie. Warto wiedzieć, że osobami, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy łatwiej manipulować, np. w kwestiach polityki państwa czy przez nieuczciwych ludzi. Minimalna orientacja w zasadach działania rynku finansowego, nawet we własnym domu sprawi, że dana osoba będzie trudniejsza do zmanipulowania w życiu. Ponadto zainteresowanie finansami domowymi pozwoli stać się świadomym konsumentem, który rozumie sposób działania reklam, nie działa impulsywnie oraz potrafi odróżnić chwilowy kaprys od prawdziwej potrzeby. Dodatkowo znajomość finansów sprawia, że trudniej ulec namowom wzięcia nawet na pozór bardzo korzystnego kredytu lub pożyczki, gdy nie są one nam potrzebne. Znajomość tematu finansów osobistych ułatwia także podejmowanie odważniejszych decyzji co do sposobu pozyskiwania gotówki. Warto podkreślić, że dzięki znajomości tej dziedziny można w łatwy i mało odczuwalny sposób oszczędzić gotówkę, potrzebną do realizacji nawet dość kosztownych marzeń. Wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania może być trudne i pracochłonne, jednak bardzo opłacalne. Ponadto dzięki zaangażowaniu w temat inwestowania własnych pieniędzy można znacznie powiększyć posiadane środki. Nie należy jednak robić tego „w ciemno” i liczyć na łut szczęścia – w finansach jedynie rzetelna wiedza się obroni.

Skąd czerpać wiedzę na temat finansów osobistych?

Od kilku lat edukacja finansowa staje się coraz ważniejszym aspektem zarówno dla młodszych, jak i starszych członków naszego społeczeństwa. Z tego powodu można znaleźć coraz więcej rzetelnych źródeł poruszających kwestie finansów osobistych. Nasza pierwszą propozycją są blogi finansowe. Wiele z nich prowadzanych jest przez doświadczonych ekspertów, którzy od lat przekazują wiedzę na temat finansów, inwestowania czy oszczędzania. W sieci znaleźć można także serwisy przekazujące przydatne informacje na ten temat. Ponadto przydatne mogą być wszelkiego rodzaju poradniki pomagające zrozumieć sens zarządzania finansami osobistymi, jak i przedstawiające sprawdzone, efektywne techniki „dowodzenia” posiadanymi środkami. Warto podkreślić, ze artykuły dotykające tej tematyki pojawiają się także w prasie – nie tylko specjalistycznej, ale kolorowej, dzięki czemu wiedza na temat finansów jest na wyciągnięcie ręki.

oceń ten artykuł
Latest comments
  • No w obecnych czasach finanse osobiste to na pewno numer jeden.., nie znam osoby, która dzisiaj nie liczy każdego grosza w domowym budżecie. Przykro żyć w kraju, gdzie na podstawowych produktach trzeba oszczędzać.

  • Skandalem według mnie jest to, że w szkole nie ma przedmiotu, który uczyłby takich rzeczy. Ludzie wchodzą w dorosłe życie, a nie potrafią panować nad własnym budżetem.

    • Jak szkoła nie nauczy to rodzic musi, nie ma co narzekać, tylko wziąć się do roboty samemu 😀

zostaw komentarz