
Nigdy nie możemy być pewni, że zaciągając kredyt, szczególnie ten długoterminowy, będziemy w stanie zawsze go spłacać. Może wydarzyć się coś niespodziewanego, jak choroba, utrata pracy, obniżenie zarobków, co niestety spowoduje problemy finansowe i uniemożliwi spłatę zobowiązań w terminie. Jakie są konsekwencje niespłacania kredytu? Co nam grozi, jeśli przestaniemy płacić co miesiąc raty?
Problemy ze spłatą kredytu – jak reagować?
Najlepiej nie czekać na ruch ze strony banku, a działać samodzielnie. Jeśli wiemy, że nie będziemy finansowo wydolni, trzeba dowiedzieć się, co robić, by uniknąć konsekwencji ze strony banku, a te mogą być dotkliwe. Wśród takich rozwiązań, które można zastosować, zanim nie będziemy mieli pieniędzy na kolejną ratę, jest karencja w spłacie kredytu. Jest to możliwe opóźnienie spłaty części kapitałowej, regulować trzeba natomiast odsetki i ewentualne ubezpieczenie. Karencja wymaga złożenia wniosku do banku. Niektóre instytucje zgadzają się na takie rozwiązanie nawet na okres do 3 lat.
Inną możliwością na uniknięcie długów, choć krótkotrwałą, są wakacje kredytowe. Jest to zawieszenie spłaty zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Czas trwania takiego rozwiązania jest zależny od banku, przeważnie jest to okres od miesiąca do 6 miesięcy w skali roku lub przez cały okres kredytowania.
Istnieje jeszcze możliwość wydłużenia okresu kredytowania. To szczególnie opłacalne, kiedy spłaca się kilka zobowiązań. Wtedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny na spłatę innych produktów finansowych, uzyskana zostanie jedna rata możliwa do spłaty i wydłuży się okres kredytowania.
Konsekwencje niespłacania kredytu
Kiedy kredytobiorca przestaje spłacać zobowiązanie, dotyczy to właściwie wszystkich rodzajów kredytów, najpierw bank wysyła powiadomienia w postaci SMS-ów, listów, pojawiają się telefony, e-maile, a w końcu wezwanie do zapłaty. Nie należy takich sygnałów ignorować, ponieważ to tylko pogarsza sytuację. Może to poskutkować rozwiązaniem umowy kredytowej, a to oznacza spłatę całego zadłużenia, nie tylko tych zaległych rat. W przypadku kredytów hipotecznych możliwe jest dogadanie się z bankiem na takiej zasadzie, że nieruchomość zostanie sprzedana, a środki z jej zbycia zostaną przekazane na spłatę zobowiązania.
Kolejnym krokiem banków jest zgłoszenie problemu firmie windykacyjnej. Ta kontaktuje się z klientem za pomocą różnych sposobów, mogą to być telefony, listy, wizyty osobiste. Tego również nie należy unikać, ponieważ na tym etapie można jeszcze się dogadać, negocjować warunki spłaty, ustalić harmonogram itp. Większy problem pojawia się wtedy, gdy do gry wkracza komornik.
Egzekucja komornicza to ostateczny efekt niespłacania kredytu. Tutaj w sprawę zostaje też zaangażowany sąd, który potwierdza prawa wierzyciela do odzyskania należności. Zajęte mogą zostać ruchomości i nieruchomości klienta, jego środki na koncie bankowym, wynagrodzenie i inne źródła dochodów.
Dodatkową konsekwencją niespłacania kredytu jest wpis do BIK. Osoby z negatywną historią kredytową przeważnie nie mają co liczyć na zaciągnięcie kredytów w banku. Wówczas z pomocą przychodzą inne pozabankowe instytucje finansowe.