ostatnie artykuły

Blog

BIK i KRD – jak sprawdzić siebie w bazach

Jak sprawdzić BIK

Pozytywna historia kredytowa to obok zdolności kredytowej najważniejszy warunek uzyskania środków finansowych w bankach oraz w wielu firmach pożyczkowych spoza sektora bankowego. Przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę dobrze sprawdzić informacje na swój temat w dostępnych bazach danych. Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?

BIK i KRD – kiedy sprawdzać?

Rolą Biura Informacji Kredytowej jest ewidencja danych, które zawierają informacje na temat historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych. Krajowy Rejestr Długów obejmuje dłużników, którzy spłacają zobowiązania nieterminowo. Na podstawie zawartych w BIK i KRD danych firmy, udzielające zobowiązań pieniężnych, opierają wiedzę na temat naszej wiarygodności i rzetelności finansowej.

Kiedy planujemy starania o kredyt lub pożyczkę dobrze się do tego odpowiednio przygotować. Poza przeprowadzeniem rankingu popularnych pożyczek dobrze sprawdzić nasze dossier w BIK, widnieją tam bowiem dane zarówno pozytywne jak i negatywne. Dzięki zawartym w bazie informacjom możemy zweryfikować szanse na uzyskanie środków. Dotyczy to, przede wszystkim zobowiązań opiewających na większe kwoty, zwłaszcza kredytów hipotecznych. Dobrze też uzyskać raport z BIK po otrzymaniu odmownej decyzji kredytowej, aby szybko ustalić przyczynę odrzuconego wniosku. Wpisy do KRD skutkują najczęściej niemożnością zaciągnięcia kolejnych finansowych zobowiązań, warto więc zweryfikować czy widniejemy na liście dłużników.

Jak wyszukać informacje na swój temat w BIK?

Chcąc uzyskać informacje na swój temat z BIK możemy skorzystać z dwóch dostępnych opcji dostępnych za pośrednictwem oficjalnego portalu bik.pl. W tym celu należy zalogować się na koncie BIK, wymagany jest adres e -mail.

Pierwszym sposobem jest przekazanie formularza rejestracyjnego, wraz ze zdjęciem lub skanem dowodu osobistego drogą elektroniczną. Potrzebny jest tutaj PESEL oraz numer dowodu osobistego, dane adresowe, numer telefonu, skan dokumentu tożsamości oraz przelew identyfikacyjny w kwocie 1 zł. Druga metoda polega na wysłaniu formularza wraz z numerem PESEL, adresem i numerem telefonu, a następnie wykorzystania, otrzymanego listem poleconym, kodu.

Szczegółowe metody prawidłowej weryfikacji spowodowane są dbałością o ochronę danych i zabezpieczeniem przed dostępem osób nieuprawnionych. Opłata za pojedynczy raport to 39 zł, za pakiet 12 raportów BIK trzeba zapłacić 99 zł, pakiety dla firm obowiązuję odrębny cennik. Wgląd bezpłatny do bazy danych BIK może być wykonywany raz na pół roku, w tym celu należy złożyć wniosek w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie.

Co zrobić, aby zweryfikować swoje dane w KRD?

Sprawdzenie w bazie KRD należy rozpocząć od założenia konta na stronie krd.pl. Procedura weryfikacyjna polega na wprowadzeniu danych osobowych z dowodu osobistego. W kolejnym etapie należy podać swój adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Tutaj również potrzebny jest przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł, zatwierdzić dane można przesyłając skan dowodu osobistego. Raport z KRD możemy pobierać bezpłatnie raz na 6 miesięcy.

oceń ten artykuł
brak komentarza

zostaw komentarz